top of page

Kanini mladi listi vsebujejo poleg različnih maščobnih kislin tudi tanin in pigment »lavson«. Koliko lavsona je v listih, zavisi od kvalitete zemlje, kjer rastlina raste in od klimatskih razmer (minimum 25ºC), zato poznamo več kvalitet kane. Najbolj znana področja namensko gojene kane so v Maroku, Jemnu, Pakistanu in Indiji.
Mladi listi kane se oberejo in posušijo, ter nato zmeljejo v prah. Obiranje listov je dvakrat letno in sicer april-maj in oktober-november. Listi se morajo hitro posušiti v zato prirejeni sušilnici, podobno kot listi čajevca. Posušeni listi se zmeljejo v prah, ki se po mletju še presejejo. Trikrat presejani prah je kot puder in spada v body- art kakovost - to je najboljša kakovost kaninega pudra, brez primesi in se uporablja tudi za poslikavo kože.

Kana na duhovnem nivoju simbolizira blagoslove, in odganja zle duhove, zato je poslikava telesa z njenim barvilom zahvalnica univerzumu ali bogu, za vse darove, ki so jih bili ali pa jih bodo še deležni. Prav zaradi tega socialnega in spiritualnega izražanja zahvale ali pa prošnje za srečo v prihodnosti se je najprej enostavna tehnika poslikave, razvila v umetnost, kjer ima vsak lik določen pomen in izraža željo, na katerem osebnem področju si posameznik želi blagoslovov. Ta umetnost se imenuje Mehndi in je nam zahodnjakom najbolj poznana kot poročna poslikava pri indijski poroki. V Maroku si ženske v 7. mesecu nosečnosti poslikajo gležnje, s tem prosijo za zaščito sebe in otroka, med porodom. Vdove si naslikajo simbol žalovanja, da z njim sporočajo okolici svoje čustveno stanje. Kadar pa družina rabi več sreče, se ženske poslikajo s kano in s tem POVABIJO
SREČO V SVOJ DOM. Prav tako za srečo, poslikajo živali, da bi bile zdrave in bi jim dobro služile.

 

© 2016 by Klavdija Hladin.

Proudly created with Wix.com

bottom of page